Odpieluchowanie, czyli czas na porzucenie pieluchy!
Odpieluchowanie, czyli czas na porzucenie pieluchy!

Majtki treningowe dla dzieci

W życiu każdego dziecka (oraz rodzica) następuje moment, w którym trzeba powiedzieć pieluchom „dość”. Choć trening czystości bywa skomplikowany i czasochłonny, maluch musi go przejść, aby nauczyć się załatwiać potrzeby fizjologiczne w „dorosły” sposób. Oczywiście, istnieje mnóstwo metod nauki. Jedną z najskuteczniejszych jest jednak sięgnięcie po majtki treningowe.

Odpieluchowanie

Odpieluchowanie to nic innego jak oduczenie dziecka używania pampersów. Dawniej większość maluchów przestawała korzystać z pieluch w okolicach pierwszych urodzin. Nie znaczy to, że wówczas dzieci dojrzewały szybciej. Po prostu używano pieluch tetrowych, które po zmoczeniu wywoływały dyskomfort. Dzisiejsze pieluchy jednorazowe i pampersy są o wiele bardziej chłonne i zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić dziecku wygodę. Nic dziwnego, że okres odpieluchowywania nieco się przesunął.

Kiedy zacząć odpieluchowywanie?

Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Nie warto ponaglać natury, ponieważ takie działanie może wiązać się z dużym rozczarowaniem i niepotrzebnymi nerwami. Lepiej dopasować się do swojego dziecka i rozpocząć proces oduczania od pieluch w odpowiednim dla niego czasie, czyli wówczas, gdy będzie na to gotowe – zarówno fizjologicznie, jak i emocjonalnie.

Większość ekspertów od rozwoju dziecka twierdzi, że sygnały wskazujące na gotowość do odpieluchowania pojawiają się między 4. a nawet 36. miesiącem życia, choć najczęściej mają miejsce w okolicach 18. miesiąca życia. Rodzicom pozostaje więc nic innego, jak uważna obserwacja swojej pociechy.

 

 

Sygnałami świadczącymi o gotowości mogą być:

  • wydłużenie okresów pomiędzy oddawaniem moczu (przynajmniej do ok. 2 h),
  • sygnalizowanie potrzeby wypróżnienia się,
  • umiejętność siadania i wstawania,
  • skarżenie się na dyskomfort związany z uczuciem mokrej pieluchy.

Oduczamy siusiania

Przerzucenie się z pieluchy na nocnik może wywołać szok, a nawet zablokować postępy w odpieluchowywaniu na kolejne miesiące. Aby zminimalizować to ryzyko, warto postawić na łagodniejsze metody nauki i zastąpić pieluchę specjalnymi majtkami treningowymi.

Tego typu bielizna różni się od siebie rodzajem tkaniny, dopasowaniem do ciała oraz wyposażaniem w warstwę chłonną. Nie jest jednak pampersem! Bez względu na wybrany model w porównaniu do pieluszki charakteryzuje się o wiele mniejszą absorpcją płynów. Tym samym, po załatwieniu swojej potrzeby fizjologicznej w majteczki treningowe, dziecko będzie czuło wilgoć i spowodowany nią dyskomfort. Co równie ważne, wilgoć ta w większości przypadków nie przenika poza bieliznę, dzięki czemu odzież wierzchnia malucha pozostaje sucha. Tym samym, majtki treningowe dla dzieci wykraczają poza zastosowanie zwykłych majtek.

Dlaczego odczuwanie dyskomfortu przez dziecko ma tak ogromne znaczenie? Ponieważ dotyk chłodnej i mokrej tkaniny sprzyja wykształceniu świadomości własnych potrzeb fizjologicznych. A ta uczy informowania o pełnym pęcherzu, zanim dojdzie do katastrofy. Stąd z kolei już prosta droga do używania nocniczka.

Jakie majtki treningowe wybrać?

Majtki treningowe dla dzieci różnią się przede wszystkim tkaniną, z której zostały wyprodukowane. Do najpopularniejszych należą te wykonane z bawełny. Materiał tego rodzaju jest nie tylko mięciutki i miły w dotyku, ale także bardzo przewiewny i delikatny dla skóry. Do zalet majtek treningowych z wysokiej jakości bawełny należy także fakt, że nie powodują alergii oraz podrażnień.

Bawełniane majtki treningowe wyróżniają się umiarkowaną chłonnością, co oznacza, że nie chronią ubrań oraz podłogi przed zalaniem w przypadku „awarii”. Z tego powodu przeznaczone są głównie na końcowe fazy odpieluchowywania, kiedy dziecko potrafi już sygnalizować pojawiającą się potrzebę.

Mimo przeciętnej absorpcji majtki treningowe z bawełny mogą być także używane przez dzieci, które są mniej świadome własnej fizjologii. Aby zwiększyć chłonność bielizny tego rodzaju, wystarczy zaopatrzyć się w specjalne wkłady (np. bawełniane lub bambusowe).

Wybierając majtki treningowe, warto także kierować się ich estetyką. Większość dzieci o wiele chętniej korzysta z ładnych przedmiotów. Dlatego też, postaw na kolorową bieliznę z uroczymi wzorami. Majtki treningowe, które wyglądają jak zwyczajne majteczki, z pewnością uprzyjemnią maluchowi okres treningu czystości oraz skutecznie zmotywują go do nauki siusiania na nocniku.

Promocje
Odcisk rączki stópki dla dziecka zestaw pamiątkowy do odcisków dla niemowląt - czarny
Odcisk rączki stópki dla dziecka zestaw pamiątkowy do odcisków dla niemowląt - czarny
13,45 zł 12,45 zł
szt.
Odcisk rączki stópki dla dziecka zestaw pamiątkowy do odcisków dla niemowląt - indygo
Odcisk rączki stópki dla dziecka zestaw pamiątkowy do odcisków dla niemowląt - indygo
13,45 zł 12,45 zł
szt.
Zestaw do odcisków stópki rączki dziecka - czerwony
Zestaw do odcisków stópki rączki dziecka - czerwony
13,45 zł 12,45 zł
szt.
Układanka drewniana sorter edukacyjny montessori XM-007
Układanka drewniana sorter edukacyjny montessori XM-007
39,00 zł 35,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium